Az állatkereskedéseket és szaporítókat nem javaslom, hisz a nyuszik genetikai betegségektől mentes szaporítása széleskörű ismereteket igényel. Hetente kapunk telefont szomorú családoktól, akiknél a kereskedéses nyuszik rövid élete, hirtelen halála döbbenti csak rá őket arra, hogy milyen fontos az, hogy leellenőrizhető helyről legyen egy nyuszi. A nyuszik amúgy is fogékonyak a betegségekre és nehezen viselik a stresszt, így egy kereskedés kis, zsúfolt akváriuma maga a pokol egy nyuszinak. Sűrűn még csak 3-4 hetes pici nyuszikat próbálnak "extra mini" vagy "toy" nyusziként elsózni. Ezeknek ne dőljünk be!
A nyuszid kiválasztása lehetőleg ne színe vagy neme alapján történjen, erre inkább igaz a "Meglátni és megszeretni." szófordulat. Az új családtag inkább álljon közel a szívünkhöz. Sűrűn előfordul Nálunk, hogy személyesen teljesen mást választanak a látogatók, mint amit a számítógép előtt kiválasztottak. A nyuszikról lehet jó és rossz képet is csinálni, így tényleg talán a személyes találkozó vagy videófelvétel segítheti a választást.
Mielőtt felkeresed a tenyészetet akár személyesen akár levélben, előtte érdemes mindent elolvasni a honlapon és a többi nyuszis fórumon, oldalakon. Mivel sokkal nyugodtabb egy tenyésztő, ha a nyuszi felkészültekhez, jó helyre kerül. Őszintén sokszor rémisztő a gazdik felkészületlensége, a személyes találkozókor derül ki, hogy még azt sem tudják sokan mit eszik egy nyúl. Mi persze teljes tájékoztatást nyújtunk mindenről, de szeretjük ha a gazdik is fektetnek bele ennyi energiát, - saját érdekükben is - hogy tudják is mit vállalnak. Szomorú, ha később derül ki, hogy nem is erre számítottak.
Aki csendben ülő, max. 15 cm-es, rögtön szobatiszta és szófogadó, mozdulatlan nyuszit szeretne, akkor olyan nincs :) A nyuszi időt és nevelést igénylő háziállat, mint minden más. Vicces és ijesztő ha azt kérdezi valaki egy ugráló kisnyusziról: "Ő ilyen mozgékony lesz??? Nekem nyugis kell." (Nincs olyan aki megmodaná egy kisnyúlról milyen aktivitása lesz hónapok múlva. A természete olyan lesz amilyenre nevelik. Ha sokat foglalkoznak vele, akkor kezes lesz és bújos. Ha keveset akkor félős.)
Tehát lehetőleg előre tájékozódjunk a nyúltartásról, annak érdekében, hogy hosszú és boldog legyen az együtt töltött idő.
Természetesen nem kell előre szószerint megtanulni mindent a nyuszikról, felmerülhetnek kérdések, csak az alapokkal legyünk tisztában. (Nyugodtan írd össze a kérdéseid látogatás előtt.)
A látogatáskor kérünk mindenkit, akinek már más háziállata van vagy a látogatás előtt más állattal érintkezik, hogy fertőtlenített kezekkel és tiszta ruhákban érkezzenek. Mivel a látogatás során könnyen behurcolhatóak az állományba a vírusok, baktériumok a ruhán és kezeken. Ha valakinek már van nyuszija, baromfija, egyéb prémes állata és az éppen beteg kérem halassza a látogatást akkora mire a másik állat felépül. Saját állatot kérjünk semmi esetre se hozzanak el.
Szeretnénk, ha látogatáskor a ketreceket a gyerkőcök nem rázznák és nem kiabálnának. Ez csak azért fontos, mert a nyuszik félnek az idegenektől, így stresszként éri őket, ha idegenek zsongnak körülöttük rendszeresen és mivel nálunk sűrű a látogatás, így ez gondot okozhat. Kérésre szívesen veszünk ki nyuszit bárkinek, megtanítjuk a kicsiknek is a nyuszifogást és emelést. A kiválasztott kicsiket meglehet fogni és simogatni természetesen. Tehát gyerekeket nyugodtan hozzanak, próbálunk mindenben segítséget nyújtani az előkészületekben és a választásban.
Mikor már a nyuszi hazavitele aktuális és jön az új gazdi vagy valamelyik másik városban találkozunk az átvételkor, akkor kérjük hozzon magával mindenki nyuszi vagy cica hordozót, benne törölközővel. Amennyiben az út hosszabb mint 2 óra akkor szénára és vízre is szükség lesz. Az itatáshoz 1-2 óránként elég megállni. Az itatót utazás közben nem kell felszerelni sehova, mivel a víz kifolyik belőle a mozgolódás miatt. De teljesen természetes, ha az utazás megrémiszti a nyuszit, így nem eszik és nem iszik útközben.
Az átvételkor minden felmerülő kérdésre válaszolunk, szívesen megmutatjuk, hogy kell kézben tartani a nyuszit és hogy kell ápolni, valamint a nyuszin kívül származási lapot, tartási útmutatót és 0,5 kg eledelt is haza vihet a gazdi.
Még a nyuszi előtt vagy a nyuszival együtt kell hazavinni minden felszerelést. Szükség lesz egy nagy ketrecre, itatóra, etetőtálra, szénatartóra, alomra, eledelre, szénára, alomtálcára, esetleg búvóhelyre, játékokra, fekvőhelyre.
Ha nem oltva viszed el a nyuszit, akkor pár napon belül vidd állatorvosohoz!
Otthon első pár nap mindenképp csendre és nyugalomra lesz szüksége, hogy megszokja az új helyét és az új szagokat, embereket. Bármilyen nehéz is lesz, minenki érdeke, hogy később szobatiszta és nyugodt nyuszi legyen. Ezt követheti kézbevétel és kiengedés, amennyiben már ketrecen belül elkezdődött a szobatisztaság.
A nyuszi tartható házon belül és kívül is. Igen, bent. Ez azért emelendő ki, mert az tévhit, hogy a nyuszi büdös állat. A nyusziknak vatta illata van. Az alomnak lehet szaga, de csak persze ha nincs takarítva. Melyik állat után ne lenne az 4-5 nap után? A nyuszi almot 2-4 alkalommal takarítani kell hetente. Hisz egy cica vagy kutya sincs egy kis ketrecbe zárva napokra az ürüléke mellé, hisz akkor az is szagos lenne.
A nyuszi helyének legalább 80-100cm hosszúnak kell lennie és 40-70cm szélesnek. Valamint a magassága akkora kell hogy legyen, hogy a nyuszi két lábon feltudjon benne egyenesedni.
A ketrecbe, nyusziszobába érdemes búvóhelyeket tenni, mert nagyon szeretnek mindenbe bele bújni és minden tárgy alábújni. Valamint szeretnek mindenre felugrálni is, így egy dobogó, házikó jól jöhet.
A ketrecet lehetőleg ne a hálószobába tedd, hogy ne ébredjetek fel egymásra. A legjobb ha van egy nem forgalmas, világos, de hűvös szoba, amit kineveztek nyusziszobának. A ketrecet tilos radiátor elé, ablakba tenni!
Alaptartozék az itató, szénatartó és etetőtál. Etetőből nem kell nagy, hisz pár kanál eledelt fogyaszt csak naponta egy nyuszi. Az itató 300-1000 ml űrtartalmú legyen. A széntartó lehet fém vagy műanyag zseb vagy belógatható laszti, esetleg fa tároló is.
Alomnak sok minden megfelel (fapellet, forgács, szalma, csutka alom), érdemes bent csak alomtálcába tenni almota többi részt tisztán hagyni, hogy egyértelmű legyen az alomtálca használata.
Kinti tartásnál viszont használj bőségesen mindenhova almot, főleg télen, hogy felszívjon minden nedvességet.
Ha kint tartjuk a nyuszinkat legyen az melléképület, garázs vagy kert. Legyen szabad és legyen fedett helye is a nyuszinak, tehát nem szabad állandóan füvön vagy talajon, nedves környezetben tartani. Télen javasolt plusz fokok felett tartani azért, mert a jeges víz és eledel nincs jó hatással az immunrednszerre. Érdemes tudni, hogy jobban bírják a hideget, mint a meleget, de ettől függetlenül a fedett hely elengedhetetlen. Ha kint kell tartanunk, akkor szalmával nagyon vastagon bélelt zárt oldalú helyet csináljunk neki. Se fagy, se eső, se hó ne érje.
Fontos, hogy gyorsabban átásnak a ketrec/kerítés alatt mint gondolnánk! Mindig ássunk le a dróthálót/léceket, hogy megakadályozzuk a szökési kísérleteket. A kinti kifutónak legyen teteje, ez véd a naptól, (a nyuszik nagyonkönnyen napszúrást kapnak) a ragadozóktól és attól, hogy kiugorjanak. Ne becsüljük alá nyuszinkat, akár 1m magasságot is áttudnak ugrani! Figyeljünk a mérgező és ehetetlen dolgokra! A lakásban különösen aszobanövények és a vezetékek okoznak gondot, ezeket elfogyasztása általában elhulláshoz vezet!